Awards Winners

Maritime Media Awards 2020

Virtual Awards
Thursday, 29 October 2020

Alan-Tovey-Wettern-winner-2020

The Desmond Wettern Award for Best Journalism

The Award is made to the journalist whose writing, in the opinion of the Awards Committee, has made the most constructive contribution to generating public awareness of current maritime issues during the qualifying period.

WINNER

Alan Tovey
Shipping Correspondent, The Daily Telegraph

NOMINEES

Sam Chambers
Editor, Splash 24/7

Adam Corbett
Correspondent, TradeWinds

Con Coughlin
Defence Editor, The Daily Telegraph

Elizabeth Kolbert
Writer, The New Yorker

Sam Llewellyn
Editor, Marine Quarterly

Bill McKibben
Freelance Journalist, Fortune

George Monbiot
Environmental Correspondent, The Guardian

Dominic Nicholls
Defence Correspondent, The Daily Telegraph

Captain Jeff Parfitt
Director, CHIRP Maritime

Fred Pearce
Science Correspondent

Paul Ridgway
Shipping Correspondent, Seagull

Ben Webster
Environment Editor, The Times

Kate Whitehead
Freelance Journalist, South China Morning Post

David-Abulafia-Mountbatten-winner-2020

The Mountbatten Award for Best Book

The Award is made to the author of the work of literature published in English during the qualifying period that, in the opinion of the Awards Committee, has contributed most significantly to public awareness of maritime issues.

WINNER

David Abulafia – The Boundless Sea: A Human History of The Oceans (Allen Lane)

NOMINEES

Antony Adler – Neptune's Laboratory: Fantasy, Fear, and Science at Sea (Harvard University Press)
Lamorna Ash – Dark, Salt, Sea: Life in the Cornish Fishing Town (Bloomsbury)
Sheila Bransfield – The Man Who Discovered Antarctica: Edward Bransfield Explained (Frontline Books)
Les Brown – Black Swan Class Sloops: Detail in the Original Builders Plan (Seaforth Publishing)
Vincent Brown – Tacky's Revolt: The Story of an Atlantic Slave War (Harvard University Press)
Darius Bugajski – The Polish Naval Academy: In the Centenary of Regaining Access to the Baltic Sea (Polish Naval Academy)
Anthony Burton and Derek Pratt – Britain's Canals: Exploring their Architectural and Engineering Wonders (Bloomsbury)
Serena Cant and Aidan Dodson – Spoils of War: The Fate of Enemy Fleets after the Two World Wars (Seaforth Publishing)
Philippe Caresse – The Battleships of the Iowa Class: A Design and Operational History (US Naval Institute Press)
Phil Carradice – Britain's Last Invasion: The Battle of Fishguard 1797 (Pen & Sword History)
Phil Carradice – The Battle of Tsushima (Pen & Sword History)
Andrew Choong – Armoured Cruiser 'Cressy' (Seaforth Publishing)
Doug Bock Clark – The Last Whalers: The Life of an Endangered Tribe in a Land Left Behind (John Murray)
Ian Collard – The Port of Southampton (Amberley)
Juliet Coombe – Mayflower: A Sea Change (Bookfluential)
Caroline Crampton – The Way to the Sea: The Forgotten Histories of the Thames Estuary (Granta)
Jim Crossley – Churchill's Admiral in Two World Wars: Admiral of The Fleet Lord Keyes of Zeebrugge and Dover GCB KCVO CMG DSO (Pen & Sword)
Tom Cunliffe – Celestial Navigation (Fernhurst)
Mick Dawson – Never Leave a Man Behind: Around the Falklands and Rowing across the Pacific (Little Brown)
James Delgado – War at Sea: A Shipwrecked History from Antiquity to the Twentieth Century (Oxford University Press)
Gillian Dooley and Philippa Sandall – Trim, The Cartographer's Cat: The Ships Cat Who Helped Flinders Map Australia (Bloomsbury)
Steve Dunn – Battle in the Baltic: The Royal Navy and the Fight to Save Estonia and Latvia 1918–1920 (Seaforth Publishing)
Bernard Edwards – From Hunter to Hunted: The U-Boat War in the Atlantic 1939–1943 (Pen & Sword Maritime)
Bernard Edwards – Quiet Heroes: British Merchant Seamen at War, 1939–1945 (Pen & Sword Maritime)
Stephen Ellis – The Russian Baltic Fleet in the Time of War and Revolution 1914–1918 (Seaforth Publishing)
Michael Ford – Hunting the Last Great Pirate: Benito de Soto and the Rape of the Morning Star (Pen & Sword)
Richard Freeman – Atlantic Nightmare: The Longest Continuous Military Campaign in World War II (Lume Books)
Norman Friedman – Fighting the Great War at Sea: Strategy, Tactics and Technology (Seaforth Publishing)
William Gilbert – Superyacht Captain (Book Design)
John Goodlad – The Cod Hunters (Shetland Amenity Trust)
Michael Green – Images of War United States Navy Submarines 1900-2019, Rare Photographs from Wartime Archives (Pen & Sword Maritime)
John Grehan and Alexander Nicoll – Dunkirk Evacuation, Operation Dynamo: Nine Days that Saved an Army (Pen & Sword)
James Hamilton – Captain James Cook and the Search for Antarctica (Pen & Sword)
Aaron Hamilton – Total Undersea War: The Evolutionary Role of the Snorkel in Dönitz's U-boat Fleet 1944-1945 (Pen & Sword)
Jill Heinerth – Into The Planet: My Life as a Cave Diver (Penguin Random House)
Paul Heiney – Ocean Sailing (Bloomsbury)
Peter Hore – The Trafalgar Chronicle, New Series 4, Dedicated to Naval History in The Nelson Era (Seaforth Publishing)
Brian Izzard – Mastermind of Dunkirk and D-Day: The Vision of Admiral Sir Bertram Ramsay (Casemate Publishers)
Mark Jessop – The Royal Navy in The Napoleonic Age: Senior Service 1800–1815 (Pen & Sword History)
Steven Johnson – Enemy of All Mankind: A True Story of Piracy, Power, and History's First Global Manhunt (Penguin Random House)
John Jordan and Philippe Caresse – French Armoured Cruisers 1887–1932 (Seaforth Publishing)
Sarah Kerr – The British Lighthouse Trail (Whittles Publishing)
Andrew Lambert – Seapower States (Yale University Press)
John Lehman – Oceans Ventured: Winning the Cold War at Sea (W. W. Norton)
Donald Macintyre – The Battle of the Atlantic (Pen & Sword Maritime)
Emily Malcolm and Michael Harrison – Glasgow Museums: The Ship Models (Seaforth Publishing)
Ian Malcolm – Shipping Company Losses of the Second World War - Book II: British Merchant Navy (Moira Brown)
Peter Marsden – 1545: Who Sank the Mary Rose? (Seaforth Publishing)
Philip Marsden – The Summer Isles: A Voyage of the Imagination (Granta)
Evan Mawdsley – The War for the Seas: A Maritime History of World War II (Yale University Press)
John McKay – Sovereign of the Seas, 1637: A Reconstruction of the Most Powerful Warship of its Day (Seaforth Publishing)
Bernard Moitessier – The Long Way: Sheridan House Maritime Classic (Sheridan House)
Ron Neish – Leith-Built Ships: Volume 1, They Once Were Shipbuilders  (Whittles Publishing)
Captain Chris O'Flaherty – Naval Minewarfare: Politics to Practicalities (The Choir Press)
Peter Padfield – Mayflower II Diary: Sketches from a Lost Age (Casa Forte Press)
Simon Parkin – A Game of Birds and Wolves: The Secret Game that Revolutionised the War (Sceptre Books)
Lawrence Paterson – Eagles Over the Seas 1943–45: A History of Luftwaffe Maritime Operations (Seaforth Publishing)
Rodney Pattisson and Barry Pickthall – Superdocious!: Racing Insights and Revelations from Legendary Olympic Sailor Rodney Pattisson (Adlard Coles)
Andrew Pike – Against All Odds: The Epic Story of the Oceanos Rescue (Jonathan Ball Publishers)
Alexander Quinlan and N.E. Mann – Cookery for Seamen (National Maritime Museum)
Mark Redknap, Sian Rees and Alan Aberg – Wales and the Sea: 10,000 Years of Welsh Maritime History (Y Lolfa)
Alex Rogers – The Deep: Hidden Wonders of Our Oceans and How We Can Protect Them (Wildfire)
Stephen Roskill – Secret Capture: U-110 and the Enigma Story (Seaforth Publishing)
Hilary Rubinstein – Catastrophe at Spithead: The Sinking of the Royal George (Seaforth Publishing)
Margaret Schotte – Sailing School: Navigating Science and Skill, 1550–1800 (John Hopkins University Press)
Graham Simons – The Secret US Plan to Overthrow the British Empire: War Plan Red (Frontline Books)
Harry Smee and Henry Macrory – Gunpowder and Glory: The Explosive Life of Frank Brock OBE (Casemate Publishers)
Robert Stern – The Modern Cruiser: The Evolution of the Ships that Fought the Second World War (Pen & Sword)
Noel Stimson – RMS Titanic: A 21st Century Update to Set the Record Straight (Desktop Studio)
Julian Stockwin – To the Eastern Seas (Hodder & Stoughton)
Anthony Sullivan – Britain's War Against the Slave Trade: The Operations of The Royal Navy's West Africa Squadron 1807–1867 (Pen & Sword)
Stephen Taylor – Sons of the Waves: The Common Seaman in the Heroic Age of Sail (Yale University Press)
Brian Walter – The Longest Campaign: Britain's Maritime Struggle in the Atlantic and Northwest Europe 1939–45 (Casemate Publishers)
Conrad Waters – Seaforth World Naval Review 2020 (Seaforth Publishing)
Conrad Waters – British Town Class Cruisers: Design, Development & Performance – Southampton & Belfast Classes (Seaforth Publishing)

Chris-Terrill-Gosling-winner-2020

The Donald Gosling Award for Best Television or Film Production

The Award is made to the director, producer, or other person responsible for making the film or television programme, released or broadcast in the United Kingdom during the qualifying period, that in the opinion of the Awards Committee has made the most significant contribution to the public understanding of maritime matters.

WINNER

Chris Terrill
Britain's Biggest Warship: Goes to Sea
Uppercut Films (BBC Two)

NOMINEES

Dominic Ashton and Jo Conchie
World's Most Luxurious Superyacht
Blakeway North (Channel 5)

Nicola Bathurst
Warship: Life at Sea
Artlab Films (Channel 5)

Nicola Bathurst
Warship: Life Below Deck
Artlab Films (Channel 5)

David Belton and Andy Byatt
Ghosts of the Deep - Ancient Shipwrecks
Black Sea Films (More4)

Leo Birley
My Grandparents' War
Wild Pictures (Channel 4)

Celia Boden
Giant Lobster Hunters
TCB Media Rights (ITV4)

Dominic Bowles
World's Greatest Warships
IWC Media (Channel 5)

Tom Dalzell
Dom Does America
Flicker Productions (BBC One)

Ray Easmon
Cruising with Jane McDonald
Viacom International (Channel 5)

Ron Goetz and Shel Piercy
Titanic: Stories of the Deep
Infinity Films (Yesterday)

Rick Goodwin
Nightmare Cruises: Going Overboard
True North (Channel 4)

Rick Goodwin
Maiden: War on the Waves
New Black Films (BBC Four)

Masazumi Komoda
Deep Ocean: Giants of the Antarctic Deep
NHK (BBC Four)

Claire Mason
Billion Pound Cruise
Fulwell73 (More4)

Jonathan Mayo
Combat Ships
Woodcut Media (Smithsonian Channel)

Danny O'Brien
Shipwreck Secrets
Like A Shot Entertainment (Yesterday)

Luke Pavey
Cornwall: This Fishing Life
Folk Films (BBC Two)

Steven Perring
Digging Up Britain's Past: HMS Invincible
Viacom International (Channel 5)

Martha Pitwood
Great British Ships
Windfall Films (Channel 5)

Oliver Price
The World's Most Expensive Cruise Ship
ITN Productions (Channel 5)

Tom Ranson
Ocean Autopsy: The Secret Story of Our Seas
Pioneer Productions (BBC Four)

Alex Raw
Saving Lives at Sea
Blast! By the Sea (BBC Two)

Stuart Rose
Building the Ultimate Mega Cruise Ship
Windfall Films (Channel 5)

Aaron Schneider
Greyhound
Sony Pictures (Apple TV)

Jonney Steven
Impossible Engineering: Boka Vanguard
TwoFour Productions (Yesterday)

Marcus Sulley
Trawlermen: Celebs at Sea
Keo West (Channel 5)

Thomas Vinterberg
Kursk: The Last Mission
EuropaCorp (Signature Entertainment)

Ian White
Monster Ships
WAG TV (Yesterday)

Andy Wilman
The Grand Tour Presents: Seamen
W. Chump and Sons (Amazon Prime Video)

Matthew Wortman
Lost Ships: The Hunt for the Kaiser's Superfleet
TVT Productions/Polestar Pictures (Smithsonian Channel)

Schmidt-Ocean-Institute-1SL-winner-2020

The Babcock International First Sea Lord’s Award for Best Use of Digital Media

The Award is made to the team or person who, in the opinion of the Awards Committee, has made the most constructive contribution to generating awareness of current maritime issues through digital media, including websites, handheld device applications, or social media networks.

WINNER

Schmidt Ocean Institute
www.schmidtocean.org

NOMINEES

Call4Fish
www.call4fish.com

Canal and River Trust
www.canalrivertrust.org.uk

GB Row Challenge 2020
www.gbrowchallenge.com

Hull: Yorkshire's Maritime City
www.maritimehull.co.uk

Mayflower 400
www.mayflower400uk.org

Natasha Lambert: Disabled sailor and adventurer
www.missisle.com

The Green Blue
www.thegreenblue.org.uk

The Trafalgar Way – The 1805 Club
www.thetrafalgarway.org

HMS-Tamar-fleet-winner-2020

The Desmond Wettern Fleet Award

The Desmond Wettern Fleet Award is presented annually to the HM ship, submarine, Naval Air Squadron or Royal Marine Unit that is judged to have made the best contribution to a positive image of the Royal Navy during the year to 30 September.

WINNER

HMS Tamar